Grupa 4-latków „PSZCZÓŁKI”

PROŚBA DZIECKA ( wg Janusza Korczaka)

1)      Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony
2)      Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
3)      Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
4)      Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
5)      Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuje się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
6)      Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
7)      Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
8)      Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga!
9)      Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuje je, by przyciągnąć Twoją uwagę.
10)  Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.
11)  Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuje się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
12)  Nie zapominaj, że jeszcze trudno jest mi precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
13)  Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
14)  Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.
15)  Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
16)  Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
17)  Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet Ci się nie śniło.
18)  Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
19)  Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
20)  Nie bój się miłości. Nigdy!

Jakże aktualne są te słowa…Zgodnie z ideą Korczaka zarówno nauczyciel, jak i rodzic powinien obserwować dziecko i starać się je zrozumieć, poznać przyczynę jego zachowania – nie karać! Wystarczy odrobina konsekwencji, zainteresowania, ciepła a wszystko wróci do normy. Poczucie wartości u dzieci trzeba budować, poprzez tłumaczenie, czym jest zło i wyjaśnienie konsekwencji złych zachowań.      Chcesz pomóc dziecku wkroczyć w nowe otoczenie , wspieraj je w porażkach i ciesz się jego małymi sukcesami. Pozwól mi eksperymentować i dokonywać wyborów. Nie krytykuj, tylko tłumacz. Nie wyręczaj go, dając mu tym samym szansę na naukę. Nie bój się okazywać uczuć. Łatwiej będzie mu pokonywać trudności, jeśli będzie wiedziało, że je kochasz.

KWIECIEŃ

Po zakończeniu miesiąca dziecko:

1. Wyjaśnia znaczenie spożywania produktów mlecznych – wyjaśnia dlaczego nie należy jeść za dużo słodyczy
  1. Wykonuje ćwiczenia na proste plecy
  2. Opowiada o pracy lekarza – dostrzega związek między chorobą a leczeniem
  3. Recytuje krótkie wierszyki, rymowanki  z różnym  natężeniem głosu  według wskazówek nauczyciela
  4. Wykonuje pracę plastyczną techniką łączoną: wycinanie, naklejanie, rysowanie
  5. Wykonuje rytmiczne wymachy rąk, nóg, maszeruje, podskakuje przy muzyce wg. poleceń nauczycielki
  6. Aktywnie uczestniczy w grupowym quizie wiedzy o zdrowiu
  7. Obserwuje uważnie ruchy drugiej osoby- rozwiązuje zagadki pantomimiczne
  8. Gra rytmicznie na przyborach kuchennych do melodii piosenki
  9. Nazywa niektóre zwierzęta  żyjące w gospodarstwie wiejskim: krowa, koń, świnia, kura, kaczka
  10. Naśladuje sposób zachowania, poruszania się i głos: krowy, konia, świni, kury, kaczki
  11. Poprawnie porusza się na czworakach
  12. W aranżowanej zabawie  ustala ciąg zdarzeń, starając się je zaplanować tak, aby osiągnąć cel
  13. Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych rytmiczno – muzycznych z wykorzystaniem przyborów:  szarf
  14. Wykonuje prace plastyczne posługując się  różnymi technikami np. wykonuje zwierzęta  wiejskie  z talerzyków papierowych
  15. Przedstawia krótki wierszyk wykorzystując rekwizyty
  16. Śpiewa piosenkę dostosowaną do  jego możliwości głosowych
  17. Aktywnie uczestniczy w działaniach  związanych  z pielęgnowaniem polskich tradycji ludowych
  18. Szacuje liczbę przedmiotów -liczy przedmioty stosownie do swoich możliwości z pomocą nauczyciela, pokazując palcem i nazywając: jeden , dwa itd.,
  19. Skacze na jednej nodze
  20. Biega omijając przeszkody
  21. Wykonuje pisanki z pomocą nauczyciela techniką malowania farbami, naklejania gotowych elementów
  22. Próbuje przewidzieć, co się może zdarzyć w wyniku następujących po sobie czynności
  23. Wykonuje proste ćwiczenia artykulacyjne według wskazówek nauczyciela -ćwiczy język i wargi
  24. Przedstawia utwór muzyczny za pomocą ruchu naśladując nauczyciela
  25. Nazywa nasz kraj – Polskę i krainę, w której mieszkamy
  26. nazywa stolicę Polski i rzekę, nad którą leży
  27. Opisuje flagę Polski dekorującą przedszkole i inne domy.
  28. Wykonuje flagę Polski techniką łączoną: malowanie farbami, wyklejanie
  29. Aktywnie uczestniczy w opowieści słowno- ruchowo-muzycznej „Zwiedzamy Polskę samolotem”
  30. Nazywa własną miejscowość i rzekę nad którą leży.
  31. Ogląda godło państwowe w sali przedszkolnej
  32. Zachowuje właściwą postawę podczas słuchania hymnu narodowego
  33. Odszukuje w książce, poznając po ilustracjach, wysłuchanej legendy
  34.  Wskazuje serce i w odniesieniu do niego stronę prawą i lewą

1. Dbamy o zdrowie.
  2. Na wiejskim podwórku.
  3. Wielkanocne zwyczaje.
  4. Polska moja – moja ojczyzna.