Grupa 3-latków „Pszczółki” liczy 12 dzieci

W grupie pracują:

Nauczycielki: mgr Anna Kmiecik, mgr Ewa Beza, mgr Zofia Gola,

Pomoc nauczyciela: Jolanta Szczechla

Punkt konsultacyjny dla rodziców – dyżur nauczycieli

Anna Kmiecik   poniedziałek   7.30 – 8.00     środa   14.30 – 15.00

PROŚBA DZIECKA ( wg Janusza Korczaka)

1)      Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony

2)      Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

3)      Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.

4)      Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.

5)      Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuje się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

6)      Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

7)      Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

8)      Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że Cię nienawidzę. To nie Ty jesteś moim wrogiem, lecz Twoja miażdżąca przewaga!

9)      Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuje je, by przyciągnąć Twoją uwagę.

10)  Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i robię się głuchy.

11)  Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuje się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

12)  Nie zapominaj, że jeszcze trudno jest mi precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

13)  Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

14)  Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w Ciebie.

15)  Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

16)  Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

17)  Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na Twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet Ci się nie śniło.

18)  Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

19)  Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.

20)  Nie bój się miłości. Nigdy!

Jakże aktualne są te słowa…Zgodnie z ideą Korczaka zarówno nauczyciel, jak i rodzic powinien obserwować dziecko i starać się je zrozumieć, poznać przyczynę jego zachowania – nie karać! Wystarczy odrobina konsekwencji, zainteresowania, ciepła a wszystko wróci do normy. Poczucie wartości u dzieci trzeba budować, poprzez tłumaczenie, czym jest zło i wyjaśnienie konsekwencji złych zachowań.

Chcesz pomóc dziecku wkroczyć w nowe otoczenie , wspieraj je w porażkach i ciesz się jego małymi sukcesami. Pozwól mi eksperymentować i dokonywać wyborów. Nie krytykuj, tylko tłumacz. Nie wyręczaj go, dając mu tym samym szansę na naukę. Nie bój się okazywać uczuć. Łatwiej będzie mu pokonywać trudności, jeśli będzie wiedziało, że je kochasz.

CZERWIEC – GRUPA 3- LATKI
  „Pszczółki”

Po zakończeniu miesiąca dziecko:

1. Przenosi kubek częściowo wypełniony wodą z określonego miejsca na miejsce.
  2. Dmucha przez rurkę do napojów do kubka z wodą,  robiąc bąbelki w wodzie.
  3. Liczy palce u rąk i stóp.
  4. Maluje rękami na dużych formatach.
  5. Potrafi wskazać ubranie stosowne do ciepłej, słonecznej pogody: okulary przeciwsłoneczne, cienka koszulka, krótkie spodenki, sandały.
  1. Uważnie ogląda prezentację multimedialną jak unikać zagrożenia np. podczas burzy, silnego wiatru, ulewnego deszczu.
  2. Przestrzega zakazu zabawy zapałkami na podstawie historyjki obrazkowej.
  3. Wskazuje niebezpieczne przedmioty np. mogące wywołać pożar.
  4. Łączy przyczynę ze skutkiem w trakcie poznawania zmian związanych z odczuciami smakowymi typu: dodam cukru jest słodkie, smaczne, dodam cytryny jest kwaśne, dodam soli jest słone, dodam musztardy jest ostre.
  5. Łączy przyczynę ze skutkiem w trakcie ćwiczeń na kontrastach jasno-ciemno, głośno-cicho, ciepłe – zimne w sam raz, szybko-wolno- średnio.
  6. Wyraża swoje emocje, nastrój, samopoczucie  poprzez teatrzyk cieni.
  7. Odwzorowuje na kartce papieru proste znaki ruchowe np. linia z góry na dół, od lewej do prawej.

1. Zabawy w lesie i na łące
  2. Bezpieczne wakacje